+

Pojazd uprzywilejowany to taki, który wysyła sygnały świetlne oraz dźwiękowe i który ma za zadanie ratowanie zdrowia i życia ludzkiego. Nic dziwnego, że ma on specjalne prawa na drodze. Czy pomoc drogową można również zaliczyć do grona pojazdów uprzywilejowanych? Postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie, rozwiewając tym samym wszystkie wątpliwości.

Pomoc Drogowa Jarex 24h Wrocław

Czy pomoc drogowa to pojazd uprzywilejowany?

Jak mówi polskie prawo, pojazd uprzywilejowany porusza się po drodze, wysyłając niebieskie światła błyskowe i sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. Osoba, która kieruje tego typu pojazdem, może nie stosować się do przepisów ruchu drogowego, a także do zakazów zatrzymania i postoju. Oczywiście jest to możliwe tylko wtedy, gdy zachowa ona szczególną ostrożność. Prawo reguluje również obowiązek ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu przez innych uczestników ruchu. Wiąże się to z koniecznością utworzenia wolnej przestrzeni, umożliwiającej swobodne przemieszczanie się. Na ogół odbywa się to poprzez utworzenie tzw. korytarza życia, dzięki któremu pomoc może znacznie szybciej dotrzeć, tam, gdzie jej obecność jest niezbędna. Czy pomoc drogowa, taka jak np. pomoc drogowa Wrocław, będzie więc należeć do kategorii pojazdów uprzywilejowanych?

Pomoc drogowa w świetle prawa

Pomoc drogowa została sklasyfikowana w nowelizacji Ustawy Prawo o ruchu drogowym z 2018 roku. W świetle prawa nie stanowi ona pojazdu uprzywilejowanego. Kierujący tego typu pojazdem nie może więc zrezygnować z przestrzegania obowiązujących każdego uczestnika ruchu drogowego przepisów. Nie ma on również pierwszeństwa przed innymi pojazdami, które nie muszą stwarzać mu wolnej przestrzeni, umożliwiającej swobodny przejazd.

Pomoc drogowa nie bierze istotnego udziału w akcjach, związanych z ratowaniem życia, zdrowia lub mienia ani też w zapewnieniu bezpieczeństwa osobom, które zajmują wysokie stanowiska państwowe. Pomimo tego, prawo nadaje pojazdom pomocy drogowej szczególne przywileje. Mogą one zatrzymać się na pasie, jeśli jest to konieczne do wykonania zadania. Niemniej jednak musi zostać zachowane kilka ważnych wytycznych. Samochód pomocy drogowej musi być odpowiednio oznakowany, a przez to rozpoznawalny przez innych uczestników ruchu drogowego. Jego wnętrze powinno mieć kolor pomarańczowy. Wszelkim działaniom towarzyszyć musza również żółte sygnały świetlne, pozwalające zwiększyć widoczność pojazdu na drodze. Wszystko to ma na celu poprawę bezpieczeństwa w miejscu kolizji, wypadku lub awarii samochodu.

Jak skontaktować się z profesjonalną pomocą drogową?

Problemy na drogach to codzienność polskich kierowców. Nieprzewidziane sytuacji i nagłe awarie mogą popsuć niejedną podróż. Wezwanie pomocy drogowej jest również niezbędne w momencie wypadku lub kolizji. Gdzie znaleźć pomoc, gdy tego typu sytuacja przytrafiła nam się po raz pierwszy lub gdy jesteśmy w zupełnie dla nas obcym rejonie kraju? Wystarczy skorzystać z Internetu, który dziś każdy ma przy sobie w swoim smartfonie. Użycie np. frazy pomoc drogowa Wrocław w przeglądarce, pozwoli wyświetlić całą listę wyników, zawierających dane kontaktowe do najlepszych specjalistów. To najszybszy sposób, by skorzystać z kompleksowej pomocy, oferowanej przez firmy, świadczące szeroko pojętą pomoc drogową. Warto podkreślić, że profesjonalne przedsiębiorstwa oferują swoje usługi przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie fachowej pomocy za każdym razem, gdy przykra niespodzianka, wypadek lub kolizja zaskoczą nas w trasie, uniemożliwiając dalszą podróż.

 

Pomoc drogowa Wrocław – zadzwoń jeśli potrzebujesz pomocy
782 552 651